Wino na prezent

Praktyczny poradnik

Wino - pierwsze kroki

Decydując się na zakup wina musimy pamiętać, że właściwie każda butelka wina zamknięta jest specjalnym korkiem, który zaraz po napełnieniu wina i zatkaniu szyjki butelki pod wpływem oparów pęcznieje i szczelnie zamyka butelkę, zapobiegając wietrzeniu wina. Pomimo, że dopływ powietrza jest odcięty, to wino przez cały okres znajdowania się w zamkniętej butelce fermentuje i zyskuje na smaku.

 

Przy pierwszej próbie otwarcia wina koniecznie musimy zaopatrzyć się w dobry korkociąg. Bez korkociągu otwarcie butelki wina jest niezwykle trudne i mozolne. Jeśli jednak nie posiadamy przy sobie korkociągu to musimy spróbować w jakiś sposób pozbyć się korka. Bardzo popularną metodą jest wkręcenie wkręta i podważenie go widelcem. Przy otwieraniu wina amatorskimi narzędziami musimy niezwykle uważać, ponieważ gdy korek wpadnie nam do wina potrafi on zupełnie zepsuć smak wina. W historii znane są przypadki, kiedy ludzi kupując wytrawne i bardzo stare wina na aukcji za ogromne pieniądze potrafili przy jego otwieraniu niechcący wsunąć korek do środka niszcząc tym samym swój zakup.

Oprócz otwarcia butelki, w towarzystwie bardzo ważne jest spożywanie wina. Nie należy szybko lać wina do szklanek i łapczywie pić. Wino przeznaczone jest dla smakoszy. Poprawnie i elegancko- tak powinniśmy pić wino. Wino powinno spożywać się z kieliszków odpowiedniej wielkości przeznaczonych właśnie do picia tego rodzaju alkoholu.