Wino na prezent

Praktyczny poradnik

Jak otworzyć wino bez korkociągu?Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Wino należy do trunków nadających się na różne okazje. Mogą być to drobne spotkania w gronie znajomych, romantyczna randka z nowo poznaną dziewczyną czy też rodzinny obiad. Otworzenie nowej butelki tego popularnego trunku przysparza jednak sporych problemów do dnia dzisiejszego. Przyjęło się, że każdy mężczyzna powinien otworzyć wino bez większych kłopotów. W innym wypadku wystawi się na śmiechy oraz skutecznie zepsuje swoją reputację prawdziwego dżentelmena.

 

Korkociąg jest, ale nie zawsze…

Problemy z tym niebywale prostym zadaniem zaczynają się w momencie, w którym w domu nie ma korkociągu. Zaginął on podczas przeprowadzki lub też zapomniano o zakupie tego jakże potrzebnego asortymentu.

Otwarcie wina przy pomocy specjalistycznego na tę okazję urządzenia jest proste, szybkie i nie powinno sprawiać nikomu problemów. Jeżeli jednak nie ma go na stanie, rozpoczyna się walka o jak najszybsze rozwiązanie problemu.

Narzędzia, które mogą zastąpić korkociąg

Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że za korkociąg może posłużyć nam prawie wszystko. Istnieje wiele metod otwierania wina, każda nieco inna, ale skuteczna. Efekt końcowy jest najważniejszy, dlatego nie powinno się zwracać uwagi na środki użyte do osiągnięcia celu.

Śrubokręt

Przyrząd majsterkowicza, właściwie na wyposażeniu w każdym domu. Przynosi ulgę w momencie, gdy nie ma pod ręką wspomnianego wcześniej korkociągu a problem trzeba rozwiązać natychmiast.

Przed przystąpieniem do właściwych prac, należy udać się w odpowiednie miejsce tak, aby cenny trunek nie wylał się na dywan czy też wykładzinę. Idealnym miejscem do rozpoczęcia działania jest kuchnia lub też inne pomieszczenie z płytkami. W wypadku niepowodzenia, ślady od wina zostaną tu usunięte w najprostszy sposób.

Śrubokręt należy wkręcić w korek delikatnie, z wyczuciem. Najlepiej, aby był on możliwie długi, wtedy zużyje się mniej siły podczas wyciągania go (popularna zasada dźwigni). Co istotne, nie wolno wkręcać śrubokrętu do końca. Po skończonej pracy, wystarczy złapać narzędzie za rączkę i ciągnąć z całej siły. Otwarta butelka przyniesie nam ulgę a płynny trunek w mgnieniu oka wynagrodzi trudy. Zasada otwierania przypomina tutaj działanie korkociągu właśnie.

Wieszak

Jest to nieco trudniejsza metoda, ale niezwykle efektowna (dopóki nie wpłynie na szkody materialne). Wieszak na ubrania stosuje się, gdy śrubokręty w naszym domu nie są głęboko zawinięte. Pierwszym krokiem do działania jest tutaj rozwinięcie przyrządu wykonanego z cienkiego drutu oraz wyprostowanie go.

Następnie, należy owinąć jeden koniec drutu o ostrze śrubokręta, powstaje w ten sposób spirala. Sam kształt przyrządu nie powinien zwracać naszej uwagi, wrażenia estetyczne można śmiało pozostawić innym.

Stworzone narzędzie będzie własnoręcznie wykonanym korkociągiem. Należy je wkręcić a następnie pociągnąć za rączkę, tak jak w przypadku pierwszego urządzenia.

Sztućce

To z kolei przyrząd, który posiada w domu każdy. Łyżka lub widelec mogą w swobodny sposób zastąpić korkociąg.

Do pomocy przy otwieraniu butelki za pomocą sztućców potrzeba zazwyczaj dwóch osób. Dobrym pomysłem może okazać się postawienie butelki na podłodze (nigdy na dywanie), w tej sytuacji jedna osoba odpowiedzialna jest za jej trzymanie w pozycji pionowej.

Druga z kolei ,,bawi się’’ w małego chirurga. Trzonkiem łyżki naciska się na korek, który ostatecznie ma zostać wepchnięty do środka. Potrzeba do tego odpowiedniej siły, dlatego w wypadku kooperacji osobą napierającą powinien być mężczyzna.

Popularne sztućce zastąpić może dowolny przyrząd, odpowiednio długi i cienki. Wbijanie go młotkiem w szyjkę butelki jest ryzykowne i w większości wypadków doprowadzi do jej uszkodzenia. Dlatego na wszelki wypadek należy przygotować papierowe ręczniki czy też szmatkę, która skutecznie uniemożliwi wydostanie się płynu na szczególnie cenne powierzchnie.

Inne, innowacyjne metody

Wino otworzyć można na wiele sposobów, wszystko zależy tutaj od kreatywności. Ciekawym rozwiązaniem jest użycie do tego celu klucza. Wymaga odpowiedniej siły, ale odpowiednio spiczaste zakończenie sprawia, że butelka również ,,podda się” właścicielowi.

Innym, irracjonalnym z pierwszego punktu widzenia pomysłem jest użycie książki o twardej okładce. Należy ją przyłożyć a następnie uderzać o nią dnem od butelki. W tym wypadku konieczna jest szczególna ostrożność. Zalanie książki byłoby tragiczne w skutkach, odpowiednie jej użycie sprawi jednak, że korek wypycha się do góry. Następnie można go wyjąć z łatwością przy pomocy ręki.